W świetle prawa roboty ziemne oraz roboty budowlane koniecznie trzeba rozróżniać. Roboty ziemne - szczególnie związane z niwelowaniem oraz podnoszeniem terenu, nie zawsze mają bezpośredni związek z robotami budowlanymi. Prace związane z niwelacją zostały jasno określone w artykule 41, ustępie 2 i 3 w ustawie z dnia 7 lipca 1994 mówiącej o Prawie Budowlanym. Zgodnie z przepisami - zarówno niwelowanie, jak i podnoszenie terenu jest związane z pracami przygotowawczymi, a te z kolei są uwzględnione w pozwoleniu na budowę w Krakowie (podobnie jak w innych miastach Polski). Jednak według wyroku sądowego (Naczelnego Sądu Apelacyjnego z 2005 roku), niwelacja terenu kraków, wyrównanie terenu kraków, czy też podwyższenie nie jest robotą budowlaną i nie podlega prawu budowlanemu. Mogą być natomiast oceniane w świetle naruszenie stosunków wodnych Według Prawa Ochrony Środowiska – właściciel, bowiem nie może zmieniać stosunków wodnych na swojej posesji ze szkodą dla posesji z nim sąsiadujących.
Rodzaje robót ziemnych
Roboty ziemne klasyfikuje się na trzy podstawowe grupy. Do pierwszej kategorii zalicza się roboty podstawowe – makroniwelacje, wykopy przestrzenne, wykopy wąsko przestrzenne, liniowe, niwelacje oraz ostateczne kształtowanie danego terenu – z każdym tych rodzajów bardzo często można spotkać się na terenie miasta Kraków. W drugiej grupie robót ziemnych znalazły się między innymi wyrównania wykopów przestrzennych, wykopy pod ławy oraz stropy, tworzenie nasypów, wyrównywanie skarp, makroniwelacje, aranżacje związane z małą architekturą, rozkład ziemi roślinnej oraz darni. Do trzeciego i ostatniego rodzaju prac ziemnych zalicza się roboty przygotowawcze oraz porządkowe. Polegają one przede wszystkim na usunięciu darni oraz ziemi, wycince, karczowaniu, wytyczaniu obrysu budowli, odprowadzeniu wody opadowej, jak i na ogólnie rozumianych porządkach na danym terenie.
Wymiarowanie robót ziemnych
Roboty ziemne – zarówno te na terenie Krakowa, jak i w innych częściach Polski – wymagają również odpowiednich zasad przedmiarowania. Przedmiarowanie jest pomiarem robót w jednostkach miary – zależne jest to od rodzaju wykonywanych prac. Procedura ta powinna być poprzedzona klasyfikacją wykopów, gruntów oraz określeniem sposobu, w jaki zabezpieczać się będzie ściany wykopów oraz nasypów. Roboty kubaturowe są robotami przestrzennymi i są mierzone w metrach sześciennych. Roboty liniowe to wszelkie wykopy oraz nasypy wąsko przestrzenne (takie jak np. drogi, linie kolejowe, wały ochronne itp.). Wykonywane są jako prace czasowe lub stałe, również i w tym przypadku mówimy o jednostkach metrów sześciennych. W tych pracach wyjątek stanowią jedynie roboty elektryczne, które mierzy się w metrach. Roboty powierzchniowe są pracami, które wykonuje się na powierzchni placu budowy – powiązane są z niewielkimi głębokościami. Stosuje się tutaj jednostki miary w metrach kwadratowych. Roboty ziemne towarzyszące, to wszelkie prace towarzyszące takie jak– pomiary, wykończenia oraz roboty specjalistyczne, czy porządkowe.
Roboty ziemne powiązane z wykopami pod fundamenty, jak i same fundamenty należy odebrać stosunkowo jak najszybciej. Wówczas minimalizuje się możliwość oraz ryzyko pojawienia się osunięć, rozluźnienia, czy zamarzania. Najpopularniejszą maszyną, którą stosuje się podczas prac ziemnych jest koparko-spycharka. Jest ona nie tylko uniwersalna, ale przede wszystkim bardzo wydajna. W przypadku budynków jednorodzinnych, które nie mają przewidzianej piwnicy, wykop może zostać wykonany nawet w ciągu jednego dnia.
|